4000 Watt Generator APGG4000, 4000W Portable Generator for Home Use Power Backup, RV Standby, Hurricane Damage Restoration Power Backup, EPA Certified
  • Free worldwide shipping
  • Free returns
  • Carbon neutral
  • Secure payments
About This Item
We aim to show you accurate product information. Manufacturers.suppliers and others provide what you see here.and we have not verified it. Give yourself plenty of charge for the next outdoor event you hold with the All Power America Generator. With 4.000 watts of electricity at your disposal. you will have an ideal device around the house in case of a sudden electrical failure. If you are camping or tailgating. this 4000W generator provides more than enough electricity. The equipment has a 7-horsepower. 208cc engine included and it also has a wheel kit so you can cart it around without lifting.
Features & Specifications
  • 4000 Watt Peak Power. 3300 Watt Rated Power
  • 7 HP 208cc OHV air cooled engine.
  • Runs 8 hrs @ 1/2 load. Operating Noise 72 Db
  • 4 Gallon Fuel Capacity. Low Oil Level Shut Down.
  • Voltage Switch Equipped For Full Power Operation
  • 1x AC Duplex 120V Outlet. 1x 120V/240V Twist-Lock Outlet. 1x 12V DC.